ZA
ZBIRANJE
ZNAMK
ZBIRANJE ZNAMK JE ZABAVNO! NA TEM MESTU VAM BOM DAL NEKAJ NASVETOV,
KAKO ZAČETI S TEM PRIJETNIM KONJIČKOM, KI JE MOJ NAJLJUBŠI, IN KAKO RAVNATI
Z ZNAMKAMI.

KAKO ZAČETI Z ZBIRANJEM ZNAMK
Začnite zbirati znamke z zavojčki rabljenih znamk
Če doma še nimate zbranih znamk, lahko pri prodajalcih kupite kar zavojček rabljenih znamk, s katerimi boste začeli z zbiranjem. Bodite pozorni na to, da bo v zavojčku čim več različnih znamk za vašo zbirko.

Kupite nove znamke na pošti
Pri Pošti Slovenije velikokrat izdamo priložnostne znamke, ki so oblikovane posebej za zbiratelje. Nove znamke so najboljše kakovosti in zelo primerne za hranjenje. Rabljene znamke, ki so že bile poslane po pošti, so požigosane. Zbirate lahko nove ali že požigosane znamke, lahko pa kar obojne.

Prosite podjetja in prijatelje, da vam prihranijo znamke
Podjetja pri svojem vsakodnevnem poslovanju prejmejo veliko pisem, na katerih so znamke. Še posebej so zanimiva podjetja, ki prejemajo pisma iz tujine, saj tako dobijo veliko tujih znamk. Če prosite koga, ki dela v takem podjetju, vam bo z veseljem prinesel kakšno pismo, na katerem je znamka. Tudi vaše prijatelje in družinske člane prosite, da kuvert ne mečejo v smeti, dokler niste z njih odstranili znamk.

Najdite dopisne prijatelje
Na spletu boste našli spletne strani, na katerih lahko najdete dopisne prijatelje z vsega sveta. Najdite dopisnega prijatelja iz države, iz katere bi radi prejeli znamke, in pričnite z dopisovanjem.

Izmenjujte znamke
Sčasoma se vam bo nabralo nekaj znamk in zgodilo se bo, da boste imeli več enakih znamk, ki jih lahko izmenjate z drugi zbiralci. Če trenutno ne poznate nobenega drugega zbiralca, nič zato, povprašajte pri prodajalcih rabljenih znamk na spletu ali po spletu najdite zbiralce. Priporočam vam, da na začetku izmenjujete znamko po znamko, ker še ne boste poznali vrednosti znamk. Naj bodo izjema le slabše ohranjene znamke, teh lahko več zamenjate za samo eno, bolje ohranjeno znamko.

Včlanite se v klub zbirateljev znamk
Zbirateljstvo poštnih znamk bo postalo prijetnejše in zabavnejše, če se boste včlanili v klub zbirateljev znamk. Tam boste našli veliko prijateljev, s katerimi boste lahko izmenjevali znamke.
Filatelistična društva najdete tukaj: https://www.posta.si/zasebno/znamke-in-filatelija/filatelistična-drustva


KAKO ODSTRANITI PAPIR Z UPORABLJENIH ZNAMK
Uporabite pinceto za znamke
Znamke so narejene iz občutljivega papirja zato je najbolje, da namesto prstkov, ki lahko znamko navlažijo ali namastijo, uporabite pinceto. Posebne pincete za znamke imajo gladko in mehko oprijemalo, tako da pri prijemanju ne poškodujejo znamke. Gladko oprijemalo enostavno zdrsi pod znamko in pri dviganju prepreči, da bi se znamka utrgala.

Obrežite kuverto, na kateri je znamka
Znamke ponavadi popolnoma odstranimo s kuverte, preden jih shranimo v zbirko. Če pa želite znamke shraniti skupaj s poštnim žigom, morate znamko izrezati skupaj s papirjem. Znamko enostavno izrežete tako, da okrog nje pustite rob papirja, na katerem je še viden poštni žig. Če boste znamke zbirali brez poštnih žigov, pa znamko izrežite tako, da bo rob papirja okrog znamke čim ožji.

Namočite znamke v mlačno vodo
Izrezane znamke položite s sprednjo stranjo navzgor na gladino vode. Počakajte približno 15 do 20 minut. Ko bodo znamke dovolj namočene, bo papir odstopil. Znamke primite s pinceto in jih previdno odložite na suho papirnato brisačo. Vlažne znamke so zelo krhke, zato bodite pri odstranjevanju papirja zelo previdni. Če papirja ne morete odstraniti, znamko še nekaj časa namakajte v vodi, nikakor pa ne poskušajte na silo ločiti papirja od znamke, saj boste znamko poškodovali (strgali).
Znamke, ki so jih na pošti požigosali z vijoličnim poštnih žigom, je najbolje namočiti posebej v drugi posodici, ker lahko barva žiga odstopi in obarva druge znamke.

Sperite in posušite znamke
Ko ste z znamke odstranili papir, sperite hrbtno stran znamke z svežo vodo, da boste tako odstranili še zadnje ostanke lepila. Znamke položite na papirnato brisačo in jih pustite preko noči, da se posušijo. Pri sušenju se lahko znamke zvijejo, takrat jih položite med papirnate brisače, nanje pa položite težke knjige. Čez čas se bodo znamke poravnale.

Odstranjevanje samolepilnih znamk
Samolepilnih znamk, ki so prilepljene na kuverto, ne moremo odstraniti z namakanjem v mlačni vodi. V tem primeru je najbolje uporabiti naravni osvežilec zraka v spreju, ki je narejen iz citrusov. Izrezane znamke, na katerih je še papir, popršite z osvežilcem zraka tako, da se znamka dobro namoči in papir postane prosojen. Takrat lahko znamko previdno in počasi odlepite s papirja. Lepilo na hrbtni strani znamke lahko odstranite tako, da prstke pomočite v smukec in nežno obrišete hrbtno stran znamke.


PRIPRAVA ZBIRKE ZNAMK
Razvrstite znamke v zbirko
Sčasoma se vam bo nabralo toliko znamk, da jih boste morali urediti v zbirko. Ker obstaja zelo veliko različnih vrst znamk, je najbolje, da se odločite, katere boste zbirali. Znamke lahko zbirate po več kategorijah, priporočam pa vam naslednje.
- Najbolj običajen način zbiranja znamk je zbiranje po državah. Lahko se recimo odločite, da boste v svojo zbirko dali vsaj po eno znamko iz vsake države sveta.
- Znamke lahko zbirate tudi po rečeh, ki so vam všeč, zbirate lahko npr. znamke, na katerih so živali, metulji, letala ali pa znani kraji.
- Zbiranje znamk, ki so podobne po barvi in obliki, je lahko tudi zabavno. Lahko poiščete znamke, ki so nenavadne oblike, npr. trikotne ali okrogle.

Priskrbite si album za znamke
Da bodo vaše znamke na varnem in lepo zložene, boste potrebovali album za znamke. Nekateri albumi so prazni in imajo samo žepke za znamke, nekateri pa imajo natisnjene slike znamk, kamor postavite znamke, ko jih dobite.
Listi v albumih za znamke so lahko speti skupaj ali pa so samo vloženi v album. Pri vloženih listih lahko v album dodajate nove liste. Priporočam vam, da izbere album, ki ima čim bolj temne liste, ker se na njih znamke lepše vidijo.

Skrbno shranite svoj album
Vlaga, svetloba in razlike v temperaturi lahko uničijo znamke v albumu. Album hranite nekje na suhem mestu vstran od vhodnih vrat, vlažnih sten ali kleti. Če boste album hranili blizu tal, pa vam priporočam, da ga daste najprej v škatlo.
